Cem Önce

‘’Management Centre Türkiye (MCT)’de varlık nedenim; 25 yılın üzerindeki finans, satış, pazarlama, strateji ve planlama tecrübelerimi kullanarak, “helikopter bakış açımı” şirketlerin faydasına sunmak ve insanın en değerli sermaye olduğuna inanan biri olarak, şirket çalışanlarının kariyer yolculuklarını hem kendileri hem de şirket için daha verimli götürmelerinde onlara yol arkadaşı olarak destek vermektir.”

Özgeçmiş

Cem Önce, Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra, ODTÜ/Ekonomi bölümünden 1989 yılında mezun oldu. İlk iş tecrübesi olan TEB’de (Türkiye Ekonomi Bankası) bir yıl çalıştıktan sonra, 1991 yılında Mobil Oil şirketine geçerek, Muhasebe bölümünde çalışmaya başladı. Daha sonra İç Denetleme bölümünde görev aldı. 1996 yılında Mobil Oil ve BP’nin birleşmesiyle, BP şirketine transfer oldu. 10 yıllık finans tecrübesinden sonra, radikal bir kararla Satış ve Pazarlama bölümüne geçti. BP bünyesinde; Strateji, Planlama, Performans, Satış ve Pazarlama bölümlerinde üst düzey yöneticilik yaptı. 2005-2013 yılları arasında BP Gaz Yönetim Kurulu üyeliğini eş zamanlı olarak yürüttü. 2013 yılında BP’nin Türkiye LPG iş kolunu satma projesini yönetti.

2013 -2016 yılları arasında, OTEKO’nun kurduğu PETGAZ LPG şirketinde Genel Müdürlük yaptı. Bu süreçte, TOBB içinde Otogaz Komite Başkanlığı ve Türkiye LPG Derneği üyeliği görevlerinde bulundu.

INSEAD’da çeşitli yöneticilik eğitimlerini tamamladı.

Hayatın aslında paylaşımla çoğaldığına inandığından, çeyrek asırda edindiği bilgi ve tecrübeyi paylaşma isteğiyle, “Strateji ve Liderlik”, “Satışı Yönetmek” konularında eğitimler vermektedir. Istanbul Business School (IBS) eğitmenlerindendir.

Bununla beraber, şirketlere Danışmanlık ve Mentorluk hizmetlerinin yanı sıra bireysel Koçluk da yapmaktadır.

“mentoreffect” çatısı altında, yeni girişimcilere Startup Mentorluğu vermektedir.

Bir yatırım fonu olan “Angel Effect”in kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

TÜBİTAK tarafından onaylanmış bir mentor olup, TÜBİTAK/BİGG projesi kapsamında KOBİ’lere mentorluk hizmeti vermektedir. TİM-TEB Girişimevi bünyesinde tekno kentlerde bulunan “startup” ve “levelup” şirketlerine mentorluk yapmakta ve kurumsallaşma programlarını yönetmektedir.

Bununla beraber, EMCC ve TKYD Derneklerine üye olup, bu kuruluşların çeşitli alt gruplarında görev almaktadır.

Mayıs 2018 tarihinde başladığı, Türkiye LPG Derneği’nin Genel Sekreterlik görevini halen sürdürmektedir.

Şiirle ilgilenen Cem Önce’nin, “Mavi Güncemin Kızı” isimli bir şiir kitabı bulunmaktadır.

Uzmanlık Alanları

  • Strateji ve Liderlik
  • Yeniden Yapılanma
  • Üst Düzey Mentorluk
  • Performans Yönetimi
  • Çalışan Gelişimi
  • Helikopter Bakış Açısı

Bugünlerdeki İlgi Alanları;

Melek yatırımcı şapkasıyla, dijital eko sistemde, daha fazla girişimciyle, melek ağıyla ve yatırım fonuyla iletişimde olup, fayda yaratmak istemektedir. Türkiye’nin en geniş ticari büyüklüğü olan KOBİ’lerin, kurumsal kavramları kendi iç dinamikleriyle beraber içselleştirme konusunda onlara yardımcı olmaya çalışmaktadır. Ayrıca, üst ve orta düzey çalışanlara kendi kariyer yolculuklarında, onlarla yan yana yürüyerek, daha az sıkıntıyla başarıya ulaşmalarına destek olmaktadır.