Cem Berk

Bağrımıza bastığımız takdirde kaos ve belirsizliğin sonsuz hediyeler barındırdığını düşünoyorum. Hayatın her alanında yeni bakış açıları keşfetmenin önemine ve tek bir doğru yerine alternatif doğruların da olabileceğine inanıyorum. Yeter ki sezgilerimiz ile ne yapacağımızı bilelim ve doğru araçlar ile birlikte çalışmanın nimetlerinden faydalanabilelimDanışmanlık kariyerimde, ekiplerin yaratıcı özgüvenlerini artırmalarına ve sıradışı çözümler geliştirmelerine yardımcı oluyorum.

Özgeçmiş

Cem Berk, İletişim Tasarımı ve Yönetimi Lisansı sırasında 2006 Yılı’nda Yalın Enstitü ile birlikte iş hayatıyla tanışmıştır. Yalın düşüncenin yaygınlaşması ve operasyonel verimlilik konularında Türkiye’nin önde gelen kuruluşları ve danışmanları ile çalışma şansı bulmuştur.

Sonrasında Borusan Holding ile devam eden kariyer yolculuğu sırasında 6 Sigma ile tanışmış ve başta yönetici gelişimi olmak üzere farklı gelişim projelerinde görev almıştır. Borusan’dan sonra kurumsal yolculuğunun son durağı olan Eti Gıda’da çalışmaya başlamıştır. Kurumsal hayatı boyunca proje yönetimi, ekip yönetimi, yetkinlik gelişimi ve problem çözme alanlarında farklı çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bununla beraber uluslararası geçerliliği olan farklı sertifikasyonlarını tamamlamıştır.

2018 Yılı itibariyle kendi kreatif ajansını kurarak girişimcilik yolculuğuna başlamıştır. Bu süreç boyunca yurt içinde ve dışında birçok kuruluşa kreatif danışmanlık yapmıştır. Kreatif ajans hayatında yoğun olarak Design Thinking, müşteri deneyimi ve kullanıcı deneyimi alanlarında farklı projeler ile iletişim tasarımı ve siyasal iletişim çalışmaları yürütmüştür.

2020 Yılı ile, yine kurucusu olduğu Lotus4Design isimli danışmanlık şirketinde tam zamanlı olarak; uzun yıllar boyunca edindiği bilgi, birikim ve tecrübeyi kurumsal organizasyonlar ile paylaşmaya başlamıştır. Türkiye’de birçok sektörün önde gelen kurum ve kuruluşları ile Design Thinking, müşteri deneyimi tasarımı, kullanıcı deneyimi tasarımı, inovasyon, kültürel dönüşüm ve kreatif problem çözme yaklaşımları alanlarında farklı eğitim ve proje çalışmaları gerçekleştirmiştir. IT’den ARGE’ye, pazarlamadan iş geliştirmeye, İK’dan satışa kadar neredeyse her disiplinden ve her düzeyden profesyonel ekip ile Design Thinking eğitim ve proje geliştirme tecrübesi bulunmaktadır.​

2022 Yılı’nda ICF onaylı Profesyonel Koçluk Sertifikasyonu’nu tamamlamıştır. Bunlarla berber, başta Teknopark İstanbul olmak üzere farklı teknopark ve kuluçka merkezlerinde startup mentorluğu gerçekleştirmektedir.

Uzmanlık Alanları

 • Design Thinking
 • Müşteri Deneyimi
 • Kullanıcı Deneyimi
 • Düşünce Verimliliği
 • İnovatif Mindset
 • Lean Startup
 • Yaratıcı Bakış Açısı Geliştirme
 • Kreatif Problem Çözme Yaklaşımları
 • Çevik Proje Yönetimi
 • Satışta Çeviklik
 • Kültürel Dönüşüm

Bugünlerdeki İlgi Alanları

Berk’in ilgi alanları arasında Design Thinking, kreatif problem çözme, yaratıcı özgüven geliştirme, çevik proje yönetimi, kaostan öğrenme ve deneyim tasarımı gibi alanlar bulunmaktadır.